שלום אורח, התחבר

איטו"ן חנוכה 2022

כנס איט"ה השנתי 2023 טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT מטפלי CBT הרצאות סדנאות

כנס איט"ה 2023!

בימים אלו אנו בהכנות לכנס איט"ה הקרוב אשר יתקיים בין התאריכים 13.2.23- 15.2.23  במלון ג'ייקוב ריזורט בחדרה.  הכנו לכם כנס עשיר במגוון רחב מאד של סדנאות. ניתן להירשם ליום אחד בלבד, ליומיים או לשלושת ימי הכנס.  

שימו לב, הנרשמים לפני סוף דצמבר יזכו להנחה כספית משמעותית ברישום לכנס.

חשוב  לנו מאד להיפגש  עם כולכם בכנס לאחר שעבר לא מעט זמן מאז  שנערך כנס פרונטלי כזה.

Days
Hours
Minutes
Seconds

עד סיום הרישום המוקדם בעלות מוזלת לכנס איט"ה 2023!

אתר חדש!

אנו מתרגשים לעדכן כי אתר איט"ה החדש עלה לאוויר! 
באתר ישנו אינדקס מטפלים משודרג עם חיפוש משוכלל, אזור אישי לחברי וחברות איט"ה בו תוכלו למצוא מידע עדכני על החברות שלכם באיט"ה, להירשם לימי העיון, להגיש בקשות שונות באופן מקוון, להינות ממגוון הקלטות וחומרים מקצועיים מימי עיון קודמים ועוד.
 בהמשך תוכלו למצוא בו גם הטבות ייחודיות לחברי איט"ה ותיפתח האפשרות להנפיק תעודת חברות אישית באופן אוטומטי.

תקנון

בפגישות שערכנו עם העו"ד הובא לידיעתנו שיש להפריד בין תקנון ובין נהלים, כאשר על התקנון להיות מוגדר ומצומצם וכל שינוי בו אמור לעבור לרשם העמותות, בעוד שבנהלים ישנו פירוט על עבודות הוועדות השונות והם כפופים להחלטת הוועד המנהל. בהתאם למתוכנן, שלבי כתיבת התקנון וכתיבת הנהלים נמצאים לקראת סיום ונמצאים בידי עורך דין האגודה, שעובר על החומרים. התקנון יועבר לחברי איט"ה לקראת מועד האסיפה הכללית, שם נביא אותו להצבעה של החברים.

אסיפה כללית

וועד איט"ה מזמין אתכם לאסיפת חברים שלא מן המניין, שעל סדר יומה הצגת התקנון והנהלים והצבעה עליהם. האסיפה תתקיים ביום שלישי ה 7.2, בשעה 13:00 . במידה ולא יהיו מספיק חברים שייקחו חלק באסיפה, לפי דרישות רשם העמותות, האסיפה תידחה בשבוע ותתקיים ב – 14.2 במהלך כנס איט"ה בשעה 14:00.

באסיפה יוכלו להשתתף גם חברי איטה שלא לוקחים חלק בכנס. ניתן יהיה להשתתף באסיפה גם באופן מקוון. פרטים לגבי דרכי השתתפות באסיפה יועברו לקראת מועד ההאסיפה.

בחירות

בהתאם להחלטה שהתקבלה בבחירות הקודמות, אנו מתכננים לקיים בחירות חדשות, עד 3 חודשים מיום האסיפה הכללית. מזמינים אתכם להגיש מועמדות לוועד ולקחת חלק בקבלת החלטות ובהשפעה על עתיד איט"ה. נעדכן בפרטים נוספים בהמשך.

מפגשי מנהלי תוכניות הכשרה

בשבוע שעבר התקיים מפגש מנהלי תוכניות הכשרה עם ועד איט"ה. במפגש היתה נוכחות מלאה של 16 התוכניות המוכרות. חודדו נהלים להבטחת אחידות בין התוכניות ונדונו רעיונות להידוק הזיקה בין תלמידי התוכניות לאיט"ה כמו גם הקפדה ושמירה על סטנדרטים מקצועיים. המפגש התקיים באווירה טובה וסוכם על המשכיות שיח.

ימי עיון

התערבות מוקדמת בבעיות החצנה חמורות ומתמשכות: עקרונות ושיטות לשינוי נתיב התפתחותי

ב25.11.22 נערך מפגש מעשיר ומעניין  עם פרופסור  יואל אליצור שנערך ב"ארץ ישראל היפה" בתל אביב. היום העיון הציג פרופ' אליצור עקרונות ושיטות הבנויים על הגמישות ההתפתחותית של ילדים בני 3-10 ויכולים להביא לשינוי נתיב התפתחותי. הוא המחיש זאת בעזרת מקרה מורכב: 1. המשגה התפתחותית מבוססת מחקר, 2. הליך לבניית קשר של שיתוף פעולה עם הילד, ההורים והמחנכים, 3. התערבויות מעשיות שמשפיעות על היחסים עם הילד ומהלך התפתחותו. מצגת ההרצאה נמצאת בעמוד "הקלטות וחומר מקצועי מימי עיון" באזור חברי איט"ה.

טיפול CBT מותאם אוכלוסיה

ב16.9.22 נערך יום עיון מקוון בנושא טיפול CBT מותאם אוכלוסיה. ביום העיון שמענו שלוש הרצאות מרתקות אשר כל אחת מהן נגעה בטיפול CBT עם אוכלוסיה אחרת: הגיל השלישי, חרדים ולהט"ב. ההרצאות הרחיבו ידע אודות מאפייני האוכלוסיה, הקשיים הנפשיים היחודיים לה ועל דרכי טיפול מותאמות בהן. תודה מיוחדת לשלושת המרצים: ד"ר דניאלה איזנברג-שפרן, מר בנימין בודנהימר, וד"ר אדיר אדלר.

ועדת הדרכה

  • ועדת ההסמכה להדרכה ממשיכה בפעילות השוטפת.
  • הטפסים החדשים לקבלה להסמכה ולסיום הסמכה מתקבעים ונעשה בהם שימוש יעיל וטוב.,
  • האתר החדש שעלה מאפשר הגשת בקשה לכניסה להסמכה ולסיום הסמכה בדרך ידידותית וקלה יותר מבעבר
  • באתר החדש יש איזור המיועד ונגיש למדריכים בלבד, בו ניתן למצוא עמוד שמרכז את כל הטפסים השימושיים למדריכים, מידע לגבי מפגשים למדריכי איט"ה כמו גם רישום למפגשים אלו. יש עמוד שמרחיב על קורסי הסמכה להדרכה ויש עמוד בבניה, שנקרא  'חומר מקצועי למדריכים' ואתם יותר ממוזמנים לשלוח לנו חומרים שניתן להעלות לעמוד זה.
  • המסמך המרכז שמכיל שמות של מדריכים שמעוניינים בהפניה להדרכות עושה את עבודתו ונראה שנעשים יותר חיבורים בין מודרכים למדריכים.
  • בקרוב –12.1.23  ייערך מפגש נוסף , המפגש הפעם מיועד רק למדריכים בתהליך הסמכה ולמדריכים בתחילת דרכם (שנתיים ממועד סיום הסמכה להדרכה) ,על מנת להקל על תהליכי הדרכה ראשונים. למפגש זה ניתן להרשם באתר.

ועדת קבלת חברים

  •  לועדת קבלת חברים מגיעות פניות רבות בבקשה להצטרף לאיט"ה כחברים וחברים מומחים.
  •  מתחילת השנה אושרו כמאה חברים חדשים. 
  •  כל פניה נבחנת בדקדקנות כדי לוודא שהיא עומדת בקריטריונים לקבלה.

משולחן הEABCT

התקיימה ישיבה חצי שנתית ונדון בה בהרחבה הקוד האתי שנמצא בימים אלו בסיום גיבושו. מדובר בקוד אתי שמקפיד על: הצגת הכשרת המטפל, ההסמכה שלו, הצגת ה CBT ודרך העבודה וכל זאת תוך שמירה על כבודו. לכשיכנס לתוקפו, נבחן את האימוץ שלו.

כנסים בינלאומיים

הכנס העולמי לטיפול קוגניטיבי התנהגותי עתיד להתקיים השנה בסיאול, קוריאה, בין התאריכים 1-4/6/23. לפרטים נוספים לחצו כאן.

כנס EABCT 2023  עתיד להתקיים השנה באנטליה, טורקיה, בין התאריכים 4-7/10/23. לפרטים נוספים לחצו כאן.

מנהל אדמינסטרטיבי

כפי שעלה לאחרונה בהתכתבויות בקבוצת הגוגל של איט"ה, בורכנו ברפאל שעושה עבודה נפלאה בקידום פרויקטים שונים של העמותה. לאור עבודתו העצמאית הוחלט על עידכון הגדרת התפקיד למנהל אדמיניסטרטיבי באופן שיבטא נאמנה את עבודתו. אנו מודים לרפאל ומברכים אותו על הקידום

הטבות

בכוונתינו לפנות לגופים לקבלת הנחת קולקטיב כחברי איט"ה ברכישת מוצרים או שירותים. נודה לרעיונות שלכם כמו גם הקשרים לספקי שירות רלוונטים. נא לפנות לרפאל בעניין.

 

להיות נחמד - משמעויות בריאותיות 

מחבר: אסף גיטלר

הפגנת טוב לב וגילויי חמלה עושים טוב למוח ולמערכת העצבים שלנו. 
נראה שכולם יודעים מה זה טוב לב\נחמדות. בדרך כלל, זו נטייה להפגין אכפתיות ודאגה לאחרים. חמלה בפירוש הפשוט היא להרגיש או להפגין אהדה ודאגה לזולת. היא גם כוללת גם את הרצון לנקוט בפעולה שתקל על מצוקתם של אחרים. 
 
מסתבר, שלהפגין התנהגויות ומחשבות כאלו – בהחלט יכול לגרום לשינויים עצביים חיוביים.
חמלה עצמית, גם עשויה לשמש גורם מגן מפני דלקות הנגרמות על ידי מתח ומחלות הקשורות לדלקת וגם שלאנשים המתרגלים חמלה עצמית יש יותר מוטיבציה לשפר את עצמם.
 
במחקר משנת 2013 (2013 Leung, M.K. et al), החוקרים חקרו פעילות מוחית אצל אנשים שמתרגלים מדיטציות חסד ואהבה,
באנגלית: Loving Kindness Meditation – LKM. 
התוצאות מצביעות על כך ש-LKM מגדיל את נפח החומר האפור בחלק של המוח הקשור לוויסות רגשי. בתרגול מדיטציה כזו מדמיינים ומתכווננים לשליחת רצון טוב, טוב לב וחום כלפי אחרים על ידי חזרה בשקט על סדרה של מנטרות.
 
במחקר אחר (Lee, T.M. et al., 2012), התוצאות העלו כי תרגול LKM קשור לפעילות באזורי עיבוד רגשות, מה שעשוי להביא לוויסות רגשי טוב יותר.
 
עבודה מחקרית על תוצאות של אימון בחמלה (Klimecki, O.M. et al., 2014) הצביעו על כך שהוא מגביר את הפעילות בחלקים במוח המעורבים בוויסות רגשי, ויסות מצב רוח, קבלת החלטות, ועוזר להתגבר על מצוקה ומחזק את החוסן.
 
אבל אל תשכחו להיות אדיבים ורחומים גם כלפי עצמיכם!!
חמלה ומעשי חסד קטנים יכולים לייצר שינויים גדולים….
עם זאת, אל תרגישו אשמים אם היה לכם יום רע ולא הייתם מספיק אדיבים או חומלים. פשוט נסו שוב למחרת. 
 
החיים יכולים להיות קשים, אבל חשוב לזכור שגם לאחרים יש ימים רעים, ושלהם עשויים להיות אפילו גרועים יותר ואם מישהו גס רוח כלפינו, זה קשור אליו, לא אלינו. 
 
מחקרים מראים שחמלה עצמית עשויה לשמש גורם מגן מפני דלקות הנגרמות על ידי מתח ומחלות הקשורות לדלקת (Breines, J.G. et al., 2014). 
 
ברור שהכרחי לדאוג היטב לגוף שלנו על ידי אכילה בריאה ופעילות גופנית, תרגול רגיעה וכמובן הקפדה על עשייה והשתלבות בפעילויות הגורמות לנו להרגיש טוב עם עצמנו, 
אבל!!! אם אנו גם אדיבים וחומלים כלפי עצמינו, יהיה קל הרבה יותר להפגין את אותו היחס כלפי אחרים.
 
ואם המטרה היא לשנות הרגלים או התנהגויות מזיקות, גם בזה יעיל מאד להתחיל בתרגול של חמלה עצמית. 
על פי מחקר מאוניברסיטת UCLA, אנשים שמתרגלים חמלה עצמית הם בעלי מוטיבציה רבה יותר לשפר את עצמם (Breines, J. G. and Chen, S., 2012). אפשר לתרגל חמלה על ידי עשיית דברים מלאי חמלה, כגון התנדבות לעבודה עם אנשים נזקקים, לתת כסף לצדקה, או פשוט להיות כתף להישען עליה ואוזן קשבת עבור אדם אחר. זה בהחלט עשוי לגרום לנו להרגיש טוב יותר באופן מיידי.
 
מראי מקום:
 
Leung, M.K. et al. “Increased gray matter volume in the right angular and posterior parahippocampal gyri in loving-kindness meditators.” Social Cognitive and Affective Neuroscience, Volume 8, Issue 1, January 2013.
 
Lee, T.M. et al.(2012) “Distinct Neuronal Activity Associated with Focused-Attention Meditations and Loving-Kindness Meditations.” PloS One 7(8): e40054
 
Klimecki, O.M. et al. “Differential pattern of functional brain plasticity after compassion and empathy training.” Social Cognitive and Affective Neuroscience, Volume 9, Issue 6, June 2014.
 
Breines, Juliana G., and Serena Chen. “Self-Compassion Increases Self-Improvement Motivation.” Personality and Social Psychology Bulletin. 38, no. 9 (September 2012): 1133–43.
 
Breines, Juliana G., Myriam V. Thoma, Danielle. Gianferante, Luke Hanlin, Xuejie Chen, and Nicolas Rohleder. “Self-Compassion as a Predictor of Interleukin-6 Response to Acute Psychosocial Stress.” Brain, Behavior, and Immunity. 37 (March 2014): 109–14.
 
 

יש לך הצעה לוועד איט"ה?

מצויין! נשמח לשמוע. כתוב/י את ההצעה בטופס מטה ונשתדל להתייחס במהרה